Czy da się zarobić na kopaniu Bitcoina w 2018?

Wczesne dni Bitcoina są często opisywane jak eldorado, dla tych co wykopywali kryptowalutę. Praktycznie każdy mógł wydobywać Bitcoiny i zarabiać na nich tylko poprzez przyłączenie swojego komputera do sieci. Czy nadal jest możliwe uzyskanie dochodów z wykopywania Bitcoina?

Wydobywanie Bitcoina (więcej na temat tego skąd biorą się Bitcoiny i na czym polega wydobywanie) na początku było domeną zapaleńców, którzy na domowych komputerach generowali kolejne kryptowaluty i udostępniając swoje komputery, zarabiali Bitcoiny. Przyłączając się do sieci, każdy mógł zacząć wydobywać kryptowalutę praktycznie od razu i również ją otrzymywać w łatwy sposób. Obecnie za wydobywanie Bitcoinów odpowiadają duże firmy, a czasy łatwego pieniądza odeszły w niepamięć.

Czy nadal każdy może wykopać Bitcoina?
Teoretycznie wydobywanie Bitcoina jest technicznie możliwe dla każdego, ale zarabianie jest już inną kwestią, gdyż w przypadkach działania na niewielką skalę koszty energii elektrycznej zużytej na potrzeby procesu, mogą być większe niż pieniądze zarobione na Bitcoinach. Obecnie tylko posiadacze wyspecjalizowanego sprzętu, o dużej mocy mocy obliczeniowej lub z dostępem do taniej energii elektrycznej są w stanie zarobić na wydobyciu Bitcoina (tutaj opisaliśmy dlaczego do wydobycia każdego kolejnego Bitcoina potrzeba coraz lepszych komputerów).

Co to znaczy duża moc?
W dużym uproszczeniu skrócie do wydobycia Bitciona potrzebna jest praca wykonana przez komputer. Moc komputera-koparki określana jest na potrzeby kopania Bitcoinów przez tzw.  hashrate. Im większy hashrate, tym bardziej skomplikowane obliczenia jest w stanie wykonać komputer, a tym samym ma większe szanse na zdobycie Bitcoina. Aby zobrazować jak szybko postępuje rozwój sieci i wymogi co do komputerów wydobywających Bitcoiny wystarczy pomyśleć, że początkowo miarą mocy był hashrate na sekundę (H/s), następnie Kilohash = KH/s, Megahash = MH/s itd. Ale już na początku 2017 moc wyrażano już w Petahashach na sekundę = PH/s (czyli quadrillionach hashów czyli tysiącah trylionów hashów na sekundę! Bardzo szybko od mocy 1 hash na sekundę doszło do 1 000 000 000 000 000 000 hashów na sekundę.

Ponieważ coraz trudniejsze obliczenia są wymagane dla stworzenia kolejnych Bitcoinów (jest to zapewnione przez tzw. Bitcoin’s Difficulty, algorytm będący częścią idei Bitcoina (i innych kryptowalut), który zapewnia, że nowy blok jest znajdowany co 10 minut i nie częściej i trudność ta wzrasta co 2 tygodnie), coraz większa moc obliczeniowa jest potrzebna od maszyny do wydobycia Bitciona i musi ona być cały czas zwiększana inaczej ilość wydobywanych Bitcoinów przez dany komputer cały czas maleje.

Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę fakt, że wszystkie maszyny wpięte w sieć konkurują ze sobą, w praktyce oznacza to, że tylko najlepsze maszyny wykonają pracę niezbędną dla otrzymania Bitcoina i otrzymają za to ułamek Bitcoina, a każda dodatkowa maszyna wpinana w sieć zwięszka moc całej sieci.

Obliczenia
Korzystając z przykładowego kalkulatora (stworzony na rynek USA https://www.coinwarz.com/calculators/bitcoin-mining-calculator/) obliczyliśmy zarobek roczny jednej koparki, biorąc pod uwagę cenę prądu w Polsce (założyliśmy stałe 52 grosze za Kwh czyli 0.15 USD) dla maszyny o mocy 13460 GH/s.




Wyniki prezentujemy poniżej. Roczny zarobek to 0.6 Bitcoina. Miesięcznie otrzymamy 0.05 Bitcoina. Przy dzisiejszej cenie tej kryptowaluty rocznie dostaniemy 9 tysięcy dolarów. Obliczenie to jednak nie bierze on pod uwagę systematycznego wzrostu trudności Bitcoina oraz wahań ceny. Nie wzięliśmy również pod uwagę ceny sprzętu o takiej mocy obliczeniowej (około 26 tysięcy złotych = 8000 dolarów). Po roku pracy zakładając stałą trudność (a wiemy, że ta rośnie stale) zwróciłyby się dopiero koszty sprzętu.



 Podsumowując prognozy zarobkowe na wydobywaniu Bitcoina


 Z racji tego jak działa Bitcoin i z uwagi na ogromne zainteresowanie, wydobywanie Bitcoinów jest ryzykowne. Lawinowo rośnie moc potrzebna do wydobywania Bitcoinów, a więc ten sam sprzęt, wydobywa coraz mniej kryptowaluty z upływem czasu. W przypadku dużych wahań ceny kryptowaluty, jest możliwe, że cena prądu zużytego do procesu kopania będzie większa niż zarobek.


Comments

Popular posts from this blog

Bitcoin w pigułce - Nie tylko dla laików

Bitacoin szaleje