Bitcoin w pigułce - Nie tylko dla laików

Znany na całym świecie Bitcoin, którego mechanizm działania nadal jest dla niektórych trudny do zrozumienia. Wyjaśniamy czym jest Bitcoin i jak możliwe,  że jego ceny biją kolejne rekordy.


Co to jest Bitcoin?

Praktycznie każdy już słyszał o Bitcoinie. Bitcoin - w skrócie BTC, nazywany też Bit Monetą, jest jedną z kryptowalut, czyli wirtualną, cyfrową walutą. Choć idea cyfrowego pieniądza nie jest nam obca (od lat korzystamy z elektronicznych przelewów bankowych, płatności przez internet kartą) to kryptowaluty zrewolucjonizowały myślenie o płatnościach, dzięki temu, że nie są zapisem cyfrowym istniejącej waluty - one nie istnieją fizycznie, a za ich emisję nie odpowiadają banki ani żadne instytucje finansowe czy rządy.

Bitcoin to tak naprawdę zapis kodu komputerowego. Każdy Bitcon ma swój własny unikatowy kod, który nie może być zmieniony i jest niepowtarzalny. Kody są zapisywane w tzw. blokach łancuchów (blockchain), które nie tylko mają zapiany kod danego Bitcoina, ale także całą jego historię i transakcje w których brał udział oraz właściciela Bitcoina. Dane te są zaszyfrowane, a każdy nowy powstający Bitcoin jest dopisywany do bloków.

Jak działa Bitcoin? 
Bitcoiny jak wiemy zapisywane są w łańcuchach bloków. Bloki te istnieją w otwartej sieci komputerowej, która działa na zasadach peer-to-peer, czyli w oparciu o komunikację pomiędzy komputerami na całym świecie, gdzie każdy komputer przyłącza się do sieci na tych samych zasadach i ma te same uprawnienia. W sieci tej przesyłanie Bitcoina w dowolne miejsca na świecie może odbywać się błyskawicznie i bez pośredników, a więc wszelkie transakcje z użyciem Bitcoina odbywają się wewnątrz tej sieci bardzo szybko i bez opłat, a co najważniejsze bez żadnej kontroli jakichkolwiek organów, rządów czy banków.


Co to jest wydobywanie Bitcoina (mining)?
Bitcoiny generowane są przez komputery, przyłączone do wspomnianej sieci,  które zapisują kod każdego kolejnego Bitcoina w blokach. Każda tranzakcja, którą jakikolwiek użytkownik chce zrobić z wykorzystaniem Bitciona czeka w tzw. mempool (lista wszystkich obecnie czekających transakcji). the list of all currently pending transactions) i następnie zostaje zapisana przez komputer (koparkę) jednego z użytkowników sieci w łancuchu bloków. Nowy blok powstaje średnio co 10 minut. Aby powstał nowy blok komputer musi wykonać pracę kryptograficzną - znaleźć rozwiązanie, które pozwala zdefniować nowy blok (tzw Proof of Work Hashing). Maszyny wydobywające Bitciony konkurują ze sobą w tym procesie i ta która poprawnie wykona pracę (lub najszybciej) otrzyma nagrodę w postaci Bitcoinów. Proces ten został nazwany wydobywaniem (z angielskiego mining). Łańcuchy bloków zawierają zapisy wszystkich transakcji, które odbyły się z udziałem każdego stworzonego Bitcoina, a więc każdy kolejny Bitcoin zwiększa obciążenie sieci i wymagania co do mocy komputerów. Dlatego do tworzenia Bitcoinów (kopania, z angielskiego mining) wymagane są obecnie potężne komputery o olbrzymiej mocy obliczeniowej, które nierzadko składają się na całe kopalnie Bitcoinów. W zamian za udostępnianie swojej mocy, otrzymują bitcoiny. Z tego powodu obecnie przeciętny użytkownik nie jest w stanie wykopywać Bitcoinów.

Skąd wartość Bitcoina, jeśli to wymyślona waluta?
Bitcoiny są warte tyle, ile użytkownicy tej waluty są w stanie za nie zapłacić. Tak długo jak będzie istniało zainteresowanie Bitcoinem, czy inną kryptowalutą, tak długo będzie rosła jej wartość.  Poplularność krytpowalut rośnie systematycznie i lawinowo i na razie nic nie zapowiada aby miało się to zmienić. 



Ciekawostka:
Bitcoiny dzielą się na mniejsze jednostki zwane satoshi. 
Jeden bitcoin = 100,000,000 (sto milionów) satoshi.

Comments

Popular posts from this blog

Bitacoin szaleje

Czy da się zarobić na kopaniu Bitcoina w 2018?